Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

,,Poszłem" czy ,,poszedłem"? ,,Kiślu" czy ,,kisielu"? ,,Dwa tysiące dwudziesty trzeci" czy ,,dwutysięczny dwudziesty trzeci"? 🙃Te i inne wątpliwości językowe towarzyszyły nam dzisiaj podczas obchodów Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego, obchodzonego corocznie 21 lutego.
To święto ma na celu upamiętnienie wydarzeń z 1952 roku, gdy podczas demonstracji pokojowej w Bangladeszu zginęli studenci, domagający się uznania ich języka za język urzędowy. UNESCO ogłosiło w 1999 roku, że należy ten dzień uznać za istotny z punktu widzenia dbałości o języki ojczyste, narodowe.
Uczniowie naszej szkoły również uczestniczyli w obchodach tego święta, biorąc udział w międzyklasowych rozgrywkach językowych, przygotowanych przez Kamilę Tęczę i Katarzynę Pietrzyk dla kl.4-6 i 7-8. Trzyosobowe drużyny miały za zadanie wykazać się znajomością związków frazeologicznych, przysłów, poradzić sobie z poprawnym przeczytaniem zdań typu: ,,Jola lojalna, Jola nielojalna", wybrać poprawną formę językową.
Ostatecznie w kl.4-6 wygrała klasa 6, w klasach 7-8- klasa 8. Poziom rozgrywek był wyrównany, a wszyscy uczestnicy bardzo zaangażowani. Gratulujemy zwycięzcom i wszystkim uczestnikom turnieju:) 
Dbajmy o nasz ojczysty język polski. 👍✍️👨‍🎓👩‍🎓👨‍🏫